İşletmeler HES kodu ile açılmak istiyor

Kafe, Bar ve Restaurant işletme sahipleri “KaBaRe” adı altında bir yazı yayınladılar. “Mekanlara SES/HES/HAK ver! Kapatma yada Sahip Çık!” sloganı ile 1 Mart 2021’de HES kodu ile açılma taleplerini twitter ve instagram üzerinden sosyal medyaya duyurmaya çalışıyorlar. İşletmeciler haklı 2020 yılında 117 gün kapalı kaldılar, açık kaldıklarında da 248 gün saat kısıtlamasından dolayı %30-40 verimlilikte çalışabildiler. Zaten ekonomik olarak dünyaca zor dönemlerdeyiz ve bu kısıtlama ve kapamalar milyonlarca esnafı zor duruma soktu.

Hiç kimse “Korona Virüs umrumuzda değil” demiyor, KaBaRe işletmeleri dışında bir çok işletme veya endüstri aktif olarak çalışıyor, insanlar HES kodlu veya HES kodsuz sosyalleşebiliyorlar. Bu durumda negatif ayrımcılığa uğradıklarını düşünüyorlar pekte haksız değiller. Devlet yapabildiği desteği vermeye çalışıyor kredileri öteliyor, 1.000 TL yardım yapıyor, çalışanlar için kısa çalışma ödeneği gibi. Ancak Devletimiz de dahil herkes bu yardımların yetersiz olduğunun farkında. Tek farkında olunmayan durum milyonlarca insanın borç içerisinde battığı ve gelecekte yiyecek ekmek dahi bulamayacakları konusundaki kaygıları.

Bu süreçte alınabilecek olan önlemlerle işletmeler bir an evvel çalışma hayatın dönmelidir ancak çok sıkı denetimlerle kurallara uymayan işletmeler de ciddi cezalarla karşı karşıya kalmalıdır. Hiç kimsenin insan sağlığını tehlikeye atmaya hakkı yoktur. Şu anda yasak olmasına rağmen gizlice mekanlarında yemek yediren işletmeler olduğunu görmekteyiz hem de görevi bu işletmeleri denetlemesi olan insanların görmesine rağmen. Sanırım herkes bir biribinin durumuna üzülüyor ve böyle kanun dışı yanlış durumlar oluşuyor. İşte bu en tehlikelisi, eğer gerçek hayata uygun çözümler bulunamazsa bu ve bunun gibi yanlış hareketler artacaktır ve insan sağlığı daha fazla riske girecektir.

Bizler tüketiciler olarak elimizden geldiğince paket, gel-al ve online sipariş şeklinde esnafımıza destek vermeye çalışsakta altyapısı, kabiliyeti, bütçesi buna uygun olmayan milyonlarca işletmeci çok kötü durumda. Yine tüketiciler olarak #sesimizehesverin hashtag’i ile esnafa yardımcı olmaya çalışıyoruz ancak STK, bakanlıklar, belediyeler ve milletvekillerimizden esnafın sesini duymalarını ve en mantıklı yardım elini onlara uzatmasını diliyoruz.

 

Yorum