Gurme misiniz? | Are you gourmet?

Sevgili okurlar, sosyal medyada bizim gibi yemekle ilgili hesabı olan kişilere en çok gelen sorulardan biri “gurme misiniz?” Bu soruya “hayır” demekten sıkıldık ancak öncelikle gurme ne demek onu kısaca özetleyelim daha sonra neden “hayır” dediğimizi anlayacaksınız. Alttaki yazıyı kendi bilgim ve farklı kaynaklardan aldığım bilgilere göre derledim.

Gurme, yemeklerin tatlarını birbirinden ayırabilme yeteneğine sahip, damak tadı gelişmiş ve duyarlı olan kişilere verilen genel bir addır. Gurmeler, yeme içme konularında uzmanlık derecesinde ilgiye sahip olan ve belirli bir zevki olan kişilerdir. Yemeklerin tadını, keyfini çıkarmasını iyi bilirler.

Örneğin, aynı yemeği iki farklı yerde yediklerinde içinde kullanılan yağdan, hamurun mayalanma yöntemine, baharatın miktarına kadar anlayabilirler. Ancak biz tüm detayları yakalayamıyoruz.

Sadece yemekler değil, damak tadına dair her şeye karşı ilgi ve bilgileri vardır. Şarap kültürü de bu noktada önemli bir yer tutar. Herkes gurme olamaz ve her iş gibi bunda da başarılı olabilmek için özel bir çaba sarf etmek gerekir. Gurmeler yemek tatlarını farklı kültürlere göre de değerlendirebilme yeteneğine sahiplerdir.

Örneğin, Vedat Milör Usta bir yerde şarap içtiğinde Fransız meşesi tadını alabiliyor ve şarabın olup olmadığını, aslında hangi yemeklerle ne zaman içilmeli hemen söyleyebiliyor. Çelik tankta veya Fransız meşesinde beklemiş ne farkeder ki? 😊

Gurmeler, işin mutfağına yani üretim aşamasına oldukça önem vermektedirler. Ürünlerin üretimlerinin yapıldığı tarlalardan, hayvanların cinsinden ve kesim şeklinden tutun da mutfak kısmında hangi diğer malzemelerle pişirildiğine kadar pek çok konuda bilgileri vardır. Gurmeler, yemeklerin sadece nasıl pişirileceğini, nasıl yenilip içileceğini söylemez. Aynı zamanda yemeklerin doğru servis şeklini de bilirler. Bu noktada masa düzenine ve ortam ısısına kadar hakimdirler.

Örneğin, seçilen şarabın hangi bardakla içilmesi gerektiğine, bardağın nasıl tutulup kaç yudum alınması gerektiğine, o mevsimde hangi balığın lezzetli ve nasıl pirişilmesi gerektiğine, hangi etin az piştiğinde lezzetli olacağına ve masa üzeri tüm ekipmanların ne zaman kullanılması gerektiğini bilmediğimiz için gurme değiliz.

Gurmelik için öncelikle teorik bilgi ardından da pratik kısmı gelmelidir. Sadece teoriyle sınırlı kalmanız size yeterli değildir. Damak zevkinizi geliştirecek tadım tekniklerini takip etmeniz gerekmektedir. Sadece ülke mutfağına değil aynı zamanda dünya mutfağına da ilgi duyulması gerekmektedir. İyi bir gurme, her gittiği ülkede edindiğini mutfak deneyimlerini fırsata çevirir ve tecrübesine dahil eder. Gurmeler meslekleri gereği yeniliklere ve farklılıklara açık olmak zorundadırlar. Istakozdan ete, zeytinden şaraba her konuda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

Biz farklı ülkelerde gittiğimiz restaurantlarda yiyip içtiğiklerimizin tüm detaylarını hatırlamıyoruz ki bir daha gittiğimizde tam olarak ne yapmamız gerektiğini açıklayabilelim. O yüzden blog tutmaya başladık unutunca hatırlatır diye 😊

Şaka bir yana bu kadar detaylı bir uzmanlık gerektiren bir ünvanı Türkiye’de hakedecek 10 kişi var mıdır emin değilim. Bu sebepten “siz gurme misiniz?”, “o mekanın yemekleri güzel dediniz ama biz beğenmedik” veya tam tersi gibi yorum yapan arkadaşlara sesleniyorum. Zevkler ve renkler tartışılmaz ancak tartışabileceğimiz çok önemli bir konu var. Güleryüzlü servis, doğru dürüst esnaflık ve standard yiyecek ve içeceklerin doğru şekilde sunulması.

Örneğin ekmek tazedir veya değildir, bira soğuk içilir, kırmızı şarap buzdolabına koyulmaz, çorba sıcak içilir, soğuk ve sıcak mezeler aynı anda servis edilmez, gibi…

Bu konuyu bir sonraki yazımda detaylı olarak değineceğim çünkü en çok müzdarip olduğumuz durumlar bunlar. Şimdi sizlere bazı kaynaklar önereceğim umarım dilediğiniz bilgiye ulaşırsınız, eğer merak ettikleriniz varsa bana Instagram hesabım @pissbogazlar ’dan veya e-posta adresim pisbogazlar@yandex.com ‘dan ulaşabilirsiniz

  • Yemekle yakından ilgiliyseniz ve önce temel aşçılık eğitimi almak istiyorum derseniz

Bursa

https://www.gastroakademi.com.tr/

http://www.uzaypastanesi.com/kurslar (Daha çok pasta, tatlı odaklı)

İstanbul

http://www.msa.com.tr

https://m.ismek.ist/tr/branslar.aspx?BransCode=2581 (Eğitmen: Bursa Pasto Hakan Doğan)

  • Gurme olmak istiyorsanız size bir kaç link bırakıyorum inceleyin ancak uluslarası bu kurumlar için ciddi zaman ve para ayırmanız gerekecek.

https://www.newyorkstudio.com.tr/tr/gurme-okullari.html

https://msa.com.tr/gurme-kent-parma

  • Bonus (Vedat Milor, “Gurme Nasıl olunur?” sorusunu yanıtlıyor)

https://www.youtube.com/watch?v=8m-j4UGvVC4

 

Are you gourmet?

Dear readers, at social media people who have accounts like us, receive this kind of question “Are you, gourmet?” We are bored to answer “No” to this question but let me summarize first what is gourmet? Later you will understand why we say “No”. I compiled the below article from my experience and several different sources.

Gourmets can easily understand the taste of the different flavors in foods. And their palatal delight is developed. They are specialists in eating or drinking something. And they enjoy while doing this.

For Example, when they eat the same food at two different restaurants, they can easily recognize the flavors of oil, how the dough rolled out, and what kind of spices used.

They are not just specialists in food, they are also very good at drinks. Wine culture has an important role at this point. Everyone cannot be a gourmet, to be a successful gourmet it needs to be worked hard and with passion as everything. Also, gourmets can comment on a different region of foods.

For Example, when Vedat Milor drinks a wine he can recognize that the wine fermentation tank is French oak or steel. Or he can comment that wine’s fermentation is not finished, it is a good wine or not. Why it is a big deal to understand if it is steel or French oak?  😊

Gourmets interest with kitchen and the food cooking process. Raw materials are important for them they have an idea about the right field and animal or the killing method of animals. They have knowledge about how to serve, how to cook, how to eat. They also have a command of the design or temperature of a restaurant.

For Example, we are not experts to say which wine is the best for which food or how to handle the wine glass, or is this the right season for this fish? which meat should be cooked well or not? That’s why we are not gourmet.

To be a gourmet should require first a theoretical knowledge and following practical knowledge about this. Gourmets should improve themselves all the time like new tasting methods or try new foods from all over the world. When a good gourmet travels, he turns this to advantage for his new culinary experience. Gourmets always should be open to diversity and new cuisines. They should know all kinds of foods from meat to fish, olive to wine.

When we travel to another country, we eat different foods but later we do not remember the detail of the food. That’s why we created our Instagram blog, when we forget we can check and remember 😊

Joking aside, I am not sure that there cannot be more than 10 people in Turkey that can be called “gourmet”. That’s why when someone comments “are you, gourmet?”, “you said that the taste is good but we didn’t like it” or the opposite, everyone has his tastes so we should focus the points which should never be discussed. Like service with a smiley face, honest and right business and to serve the standard foods in the right way.

For example, bread should be always fresh, beer drinks cold, you cannot keep the red wine in a refrigerator, soup is always hot, and you cannot serve hot and cold starters at the same time…

I will write about this topic later, but we suffer from these topics more. Now I will recommend some sources and hope that you can reach the information you need. If you want to ask do not hesitate to contact me from Instagram @pissbogazlar or by my e-mail pisbogazlar@yandex.com

  • If you want to start a basic cooking course you can visit the below links.

Bursa

Ana Sayfa

http://www.uzaypastanesi.com/kurslar (Mostly deserts, cakes)

 

İstanbul

http://www.msa.com.tr

https://m.ismek.ist/tr/branslar.aspx?BransCode=2581 (Trainer is Hakan Doğan from Bursa Pasto)

 

  • If you want to be a real gourmet please check the below links, but you will need time and money

 

https://www.newyorkstudio.com.tr/tr/gurme-okullari.html

https://msa.com.tr/gurme-kent-parma

 

  • Bonus (Vedat Milor is answering “How to be a gourmet?” question)

 

p.s. Most of the sources are the Turkish language

 

Yorum