Bursa Nostalji Turu-1

Sevgili okurlar, 2020 Aralık ayında instagram hikayelerimizde kısa bir nostalji turu yapmıştık. Dönem dönem eski mekanlara giderek nostaljik paylaşımlar yapıyorduk ancak bu sefer ki biraz farklıydı. Tadı damağımızda kalan, biz Y kuşaklarına çocukluğumuzu hatırlatan bir kaç önemli mekandan bahsettik. Instagram hikayelerinde kaybolmasın diye paylaşımları burada derledik.

Turumuza Bursa’nın hatta Türkiye’nin ilk kurumsal burger fast food markası Burgy’s ile başlayalım.

Hikayelerimizde Burgy’s’i paylaştığımızı gören herkes arşivlerini karıştırdılar ve bize ellerindeki fotoğrafları gönderdiler. Kimileri eski Burgy’s çalışanları, kimileri Burgy’s sever müşteriler ve Burgy’s’ın kurucusunun kızı Selen Hanım. Kendisinin verdiği bilgiye göre babası Atilla Kurtçu 1991 yılında kurmuş bu markayı. Sarı yeşil olan logosu 2000 yılında değişmişti ve elinde son kalan fotoğarafın alttaki yırtık Burgy’s paketi olduğunu iletti.

2000 yılında değişen yeni logosu da alttaki gibi ama bizce sarı yeşil Burgy babalı logo daha sevimli, sizce de değil mi?

Atilla Bey’in 2004 yılında Milliyet gazetesi ile yaptığı röportaja ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz

Burgy’s ile ilgili hatırladığımız efsane dükkan Altıparmak’taki idi, Heykel’de ve Asmerkez kurulmadan önce Sönmez’in alışveriş merkezinin içinde Starpark ile birlikte açılmıştı. Bursa’da Mcdonald’s, Burger King yoktu ama Burgy’s hepimize yetiyordu. Ayrıca çocuklarda Burgy’s i çok seviyordu çünkü uluslarası fast food markaları gibi çocuk menüsü alanlara ücretsiz oyuncak veriyorlardı.

Burgy’s ile ilgili bilgiler içeren sözlük sayfaları bağlantılarını altta bulabilirsiniz

Ekşi Sözlük

Uludağ Sözlük

Takipçilerimiz arasında Burgy’s’in ilk logosunu bulana şimdinin Bursa burger markası olan Beef Burger’den ücretsiz burger menü ısmarlayacağımızı yazdığımızda alttaki fotoğraf geldi ve arkadaşımız ücretsiz menüsünü kazandı 🙂

Tam gözlerimiz dolmuş Burgy’s’i andık diye düşünürken alttaki mesajla bir hata yaptığımızı anladık ancak cevabımızda gördüğünüz gibi Burgy’s sever çizgimizden  de vazgeçmedik. 🙂 🙂

Bir başka nostaljik mekan ise Nalbantoğlu’nda asla bir sandviçin yetmediği, kendine özel lezzeti olan tavuk sandviçleri ile meşhur bir mekandı. Ancak bu mekanın adını hatırlamak kolay olmadı. Tek bildiğim hafif kilolu ve gözlüklü bir abimizin sahibi olduğu idi. Tabi ki takipçilerimizden kaçmazdı bir kaç hikaye paylaşımından sonra mekanın adını ve sahibini bildiler.

Tavuk diyince aklımıza Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu altında tadı damağımızda kalan tavuk dönerci geldi. Ve orayı da hatırlayan takipçilerimiz oldu.

Yine o bölgeye yakın şu anki Şark Yaprak Döner’e yakın bir lokanta vardı. Lokantanın yemeklerinde bir numara yoktu ama harika sütlacı vardı. Lokanta salaş, hatta baya pisti ancak bizim umrumuzda değildi o sütlacı yemek her şeye değerdi.

Daha sonra gelen bir çok mesajlar ile nostalji turumuzu tamamladık. Umarım keyif almışsınızdır.

Yorum