Balıkçı Rıza | Kurşunlu/Bursa

Son zamanlarda özellikle Bursa’da popülaritesi artan ve daha sonra çevre illerde de adını duyuran Balıkçı Rıza’ya iki kez farklı arkadaşlarla gittik ve gerçekten bu ününün boş olmadığını anladık.

Bu mekanı bu kadar popüler yapan şey ne güzel manzarası, ne  piyasa mekanı olması,ne de başka bir neden. Bu mekanın sırrı, sahibinin 11 yaşından beri bu işle uğraşması, kullandıkları malzemelerin özenle seçilmesi ve alışılmışın dışında hiçbir yerde bulamayacağınız mezelerin olması. Evet, itiraf ediyoruz biz de mezeciyiz ama buraya gelip sadece balık yiyip çıkabilirseniz sizi tebrik ederiz 😊 Mesela Rıza Bey’in kendi elleriyle yaptığı “Karidesli Erişte”, bu mükemmel lezzeti yedikten sonra teşekkür ettiğimde kendisi bana bu mesajı yazdı “Erişteyi kendimiz yapıyoruz, sadece süt ve yumurta. Su bile yok.”

Hayatında karides yememiş eşim burada karides yedi hem de adının ne olduğunu bilmediği mükemmel sosu ile birlikte. İddia ediyorum böyle bir sos yememişsinizdir, mezenin adı: Karides Pop Corn. Bu kadar övdüğümüz mekanın fiyatlarına gelince, diğer balıkçılardan pek bir farkının olmadığını hatta bazılarına göre daha uygun kaldığını gözlemledik. Gözlemlerimizi yaparken mezelerin miktarına ve niteliğine bakıyoruz. Örneğin başka bir balıkçıda 2 yemek kaşığını doldurmayan karides cızlama yiyip burada karidesin, ahtapotun veya kalamarın yerli ve daha lezzetli olduğu, kendilerine has doğal soslarla yapıldığı ve miktar olarak 2-3 katı kadar fazla sunulduğunu görünce fiyat farkını hesaplamak çok da zor olmuyor.

-Karidesli Erişte-

 

Ben anlatırken bile böylesine zevk aldığım bu mekanın sahibi Rıza Bey ile bir röportaj yapmak istedim, o da beni kırmadı. Röportajın amacı hem diğer insanları işlerini iyi yapmaya özendirmek hem de girişimcilik yapmak isteyenlere örnek olmasını sağlamak. Parayla bir mekan açabilirsiniz ancak o işte gerçekten başarılı olmak istiyorsanız gerçekten o işi istemeli ve sevmelisiniz. Daha sonra o işle yaşamalısınız. Sadece maddiyat ile açılan işletmeler maneviyat olmayınca başarısız olmaya mahkum oluyor. Dilerseniz Balıkçı Rıza ile uzaktan WhatsApp yardımı ile yaptığımız röportaja geçelim. Kimse kusura bakmasın Rıza’da iken yemek yemek varken kalem kağıt not alacak halimiz yoktu 😊

 • Balıkçı Rıza Restoran’ı kaç senedir var?

7 yıl

 • 7 yılda isminizi duyurmayı nasıl başardınız?

Yaptığımız isin hakkini vererek ve tabi ki sağlam dostluklar sayesinde,isimizin başında durarak takip ederek. En iyi, en kaliteli ve doğal ürünleri kullanarak ve hep taze ve yeni ürünler.

 • Kaç seneden beri balıkla ilgileniyorsunuz?

Tam 25 yıl oldu.

 • 25 yıl önce nasıl başladı bu sevda? Baba mesleği mi? Aileden başka beraber çalıştığınız kişi var mı?

Abim var, babam ilgilenmez alakası yok dükkan sahibi 😃 Ortaokula başladığımda babama okumayacağımı söyledim, istemiyorum dedim ve o da gözümü korkutmak için sahibi olduğumuz dükkana beni ceza olarak çalışmaya verdi. O zamanların en iyi ustası Bursa balıkçısı Nadir Usta’nın yanına verdi çok çalıştırdılar. Bu dükkan sahibinin oğlu falan demediler, her isi yaptım. Komilik, bulaşıkçılık, garsonluk, yamaklık, tuvalet temizliği… Her işi yaptım ve sebat ettim ve kazandım. Bu işe daha da çok sarıldım,okumadım ama sonunda Balıkçı Rıza oldum.Bulaşıkları yıkarken boyum yetmiyordu zeytin selesini ters çevirip üstüne çıkıp yıkıyordum.

 • Abinizin ve sizin uzmanlık alanı aynı mı?

Aynı. Ben tüm yemek ve et türüne ilgi duyuyorum, o tatlıda da çok başarılı.

 • Sizden başka şef var mı?

Turgay, Oğuzhan, Can ve Alper var. Ön hazırlıklarımızı yapsalar da hepsi bir restoranı çevirebilecek kadar bilgi sahibiler. Piyasadaki ustayım şefim diyen birçok kişiyi ceplerinden çıkarırlar. Can amcamın oğlu, aynı zamanda hukuk fakültesinde okuyor hem avukat hem şef. Oğlum da öyle olacak hem okuyacak hem şef olacak Allah’ın izniyle.

 • Mezeleri kim yapıyor?

Ben ve abim

 • Balık veya herhangi bir deniz mahsulü yakalıyor musunuz?

Ege’de ahtapot ve kalamar; Marmara’da ise istavrit, lüfer ve palamut zevki olarak yakalıyorum

 • Balık Restoranı’nın deniz kenarında olmasının bir avantajı var mı?

E tabi, taze balık teknelerden geliyor (Şekil 1-A 😊)

-Şekil 1 A 😊-

 • Mesela size özel mezeler veya yemekler hangileri? Onların malzemeleri neler nereden geliyor?

Zeytinyağı, tereyağı, yerli kalamar, yerli ahtapot, taze meze ve balıklar hep Gemlik körfezinden. Ve iddia ediyorum Gemlik körfezinden çıkan balıklar dünyanın en iyisi diyebilirim. Baharatlarımız ve yeşilliklerimiz bile özel. Gürsu’dan birçoğu tek tek seçilip alınıyor, rastgele olan tesadüf hiçbir şey yok.

Balık kokoreç kalmış balıklardan değil taze deniz mahsullerinden yapılıyor, özel bir ürün.  Beğendili ahtapot, bulgurlu ahtapot, enginarlı dil balığı, deniz mahsullü avcı böreği, balık mantı, peynirli Jumbo lokum, pop corn bunlar gibi sayamadığım birçok meze ve ara sıcak bizde olup başka bir yerde bulamayacağınız ürünler.

Ahtapotu Urla’dan, kalamarı Çeşme, Dikili ve Çanakkale’den tek tek gidip şahsen alıyorum

 • Bir tane en favori tabağınızın tarifini alabilir miyiz?

Jumbo lokum

Malzemeler: Şarap, zeytinyağı, un, limon, nane, pul biber, balzamik sirke.

Tarif: Yağı koyuyorsun eridikten sonra şarap, hafif un, limon ile açıyorsun, balzamik sirke, nane ve pul biber.

Uyarı: Şarap ateş alabilir millet evi yakmasın 😊

Not: Zaten ölçü ve ayarları var bütün mezelerin

Pis Boğazlar Notu: Yukarıdaki tarifi zorla aldık tam bir bilgi kayınvalide tarifi 😊

 • Bir de okuyucularımıza hangi mevsimde ne yenir yazabilir misiniz?

Eylül: Lüfer, palamut, hamsi.

Mart: Levrek, kalkan, pisi, dil.

Haziran, Temmuz, Ağustos: Levrek, çupra, tekir, yerli hamsi.

 • Bu güzel röportaj için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim

Sevgili okurlar bir yazımızın daha sonuna geldik. Sizler de böyle başarılı mekanları incelememizi ve röportaj yapmamızı isterseniz lütfen bize Instagram üzerinden @pissbogazlar veya pisbogazlar@yandex.com adresinden ulaşınız. Altta Balıkçı Rıza’yı Sosyal medyada nasıl takip edersiniz bir derleme yaptım. Umarım keyif almışsınızdır.

Sosyal Medya’da Balıkçı Rıza

INSTAGRAM

Mekanın hesabı özel, istek gönderirseniz büyük ihtimal takip etmenize izin verirler. Şu anda 5.500 takipçisi var. Muhtemelen 6-7 ay sonra iki katına çıkar 😊Hesabı takip etmenizi öneririm sunulan yemeklerin ne kadar doğal olduğunu anlarsınız.

FOURSQUARE

Foursquare puanı: 8.8/10 (535 Puanlama) 18 Mart 2019 tarihi itibariyle

Foursquare’de yapılan yorumlardan bazıları

“Bursa da gittiğim en iyi deniz ürünleri restoranı. Meze çeşitleri saymakla bitmez…her gidişte bir kısmının tadına bakmak lazım. Kısaca; farklı ve çok lezzetli bir mekan.” Murat

“Balık kokoreç, deniz mahsullü börek, ızgara ahtapot, Girit mezesi ve en güzeli ahtapotlu mücver inanılmaz güzel. Mesafeye aldırmayın. Gidin. Adamların lavabolarındaki sabun bile yenir” Efe

“Sütlü Kemalpaşa tatlısı, önce nasıl olur dedik ama muhteşemdi, mutlaka denenmeli..” Fulden

“Her şey mi şahane olur arkadaş? İstanbul’da olsa “köşe” olurdu!” Ayşegül

Foursquare’daki tüm yorumlar ve detaylar için: https://tr.foursquare.com/v/bal%C4%B1k%C3%A7%C4%B1-r%C4%B1za/4fe717e0e4b0227be0a03663

-Balıkçı Rıza’dan bir gün batımı manzarası-

 

Yorum